Lezzetten Ödün Vermeyen Şef: Aranan Adam Arif Chef

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık bölümünün ilk mezunlarından biri olarak, aşçılığa ilk adımı attığımda, kendime bu mesleği mutfağın dışına çıkarmayı hedef koydum. Dünyanın dört bir yanındaki seçkin restoranlarda verdiğim hizmet, yetiştirdiğim birçok usta ve geliştirdiğim menüler ile aranan adam olmam, benim için bu işi başardığımın kanıtı oldu.

Maaruf Türkoğlu Kimdir?

Esas ismim Maaruf Türkoğlu olsa da, çalıştığım restoranlarda Arif ismi ile tanındım. Anlaması, kavraması, sezgisi güçlü, anlayışlı kimse anlamına gelen Arif ismini benimsedim. Türkiye’de ve dünyada Arif Chef ismi ile marka haline geldim.

1977 yılı Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde doğdum. Baba mesleği olan aşçılığa, küçük yaşlarda başladım. İlk olarak babam Hacı Abdullah ustanın yanında çalışarak aşçılık kariyerime adım attım. İlk, orta ve lise eğitimimi Siverek’te tamamladım.

Maarif Türkoğlu’ndan Arif Chef’e Yolculuğum

Lise eğitimimi tamamladıktan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık bölümünü bitirdim. Daha sonra çalıştığım restoranlarda Arif Chef olarak tanınmaya başladım. Pek çok restoranda hizmet verdim.

Hizmet verdiğim dünyaca ünlü restoranlar:

  • Nusret Steakhouse
  • Gürkan Şef Steakhouse
  • DDK Restaurant
  • Oman Maskat Steakhouse
  • Etiler Steakhouse

Profesyonel olarak aşçılık kariyerime Çırağan Sarayı’nda başladım. Daha sonra İstanbul Hilton, Konya Hilton, Banyan restoranlarında kariyerimi sürdürdüm.

Yurt dışında Lübnan, Katar, Suudi Arabistan ve Ürdün’de, bu ülkelerin en seçkin restoranlarında benzersiz menüler geliştirerek, Executive Chef olarak kariyerime devam ettim.

Şu anda Katar’da Arif Chef olarak restoran yöneterek hizmet vermeye devam ediyorum.

Bıçakla Dans Eden Adam

Şanlıurfa ilinde mesleki anlamda piştikten sonra, eğitimimin ardından çalıştığım restoranlarda kısa sürede bıçakla dans eden adam olarak tanındım. Türkiye’de Arif Chef markamı ispat ettikten sonra dünyanın çeşitli ülkelerinin seçkin restoranlarını Executive Chef olarak yönettim.

Kendime has çeşitli ve sıra dışı tariflerimle lezzetten asla ödün vermiyor, mutfak için yeni bir alfabe yaratarak kendi tarzımla tabaklar sunuyorum. Şef olmanın bilincinde olarak, gittiğim her yerde Arif Chef ve bıçakla dans eden adam olarak marka haline gelmeyi hedefliyorum.